-->

Jak dobrze wybrać nagłośnienie na event? 5 sprawdzonych porad

Organizacja eventu wymaga dobrego planowania i dbałości o detale. Nie wystarczy naszkicowanie scenariusza, zgromadzenie odpowiedniego budżetu i zaproszenie gości – tu potrzebne jest podejście kompleksowe, obejmujące zarówno elementy związane z logistyką, jak i kwestie techniczne. Niezależnie od tego, czy mówimy o kameralnej imprezie dla kilkunastu osób, czy wydarzeniu o charakterze masowym, poszczególne etapy planowania wymagają wykonania wielu zadań. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, musimy zadbać o zorganizowanie miejsca, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom, odpowiedni personel i należytą promocję. Nie można zapomnieć również o profesjonalnym zapleczu technicznym. Warunkiem koniecznym do powodzenia całego przedsięwzięcia jest właściwa oprawa plastyczna, muzyczna i świetlna, a także odpowiednie nagłośnienie. Jak dobrze nagłośnić event? Przyjrzymy się temu w dzisiejszym wpisie.

Dobre nagłośnienie podczas eventu – dlaczego jest ważne?

Odpowiednie nagłośnienie to połowa sukcesu każdego wydarzenia. Decydując się na samodzielną obsługę dźwięku na imprezie i pracując na niskiej jakości sprzęcie, możemy zafundować sobie wpadki techniczne, które na pewno nie wpłyną pozytywnie na odbiór całości. Trzeszczący mikrofon, przerwy w emisji dźwięku, pogłos czy rozmaite przeszkody mogące utrudniać prawidłowy odsłuch lub zniekształcające dźwięk, docierający do publiczności mogą zepsuć cały efekt żmudnej pracy. Dlatego właśnie tak istotne jest przygotowanie odpowiedniego systemu nagłośnieniowego. Gwarantem dobrego nagłośnienia podczas eventu jest współpraca z profesjonalną firmą zajmującą się obsługą techniczną imprez. Pracują w nich najlepsi specjaliści od dźwięku, dysponujący sprzętem oraz doświadczeniem w tym zakresie. Wykwalifikowani operatorzy są w stanie dobrać najlepszy sprzęt nagłośnieniowy, który zapewni najwyższą jakość audio.

Jak zagwarantować odpowiednie nagłośnienie podczas imprezy?

Dobre, profesjonalne nagłośnienie determinuje sukces każdego wydarzenia: koncertu, kongresu, konferencji, festiwalu, imprezy sportowej i innych. Nie da się zorganizować udanej imprezy bez mikrofonu i dobrej jakości kolumn, niezbędny jest również mikser dźwięku. Warto postarać się o sprzęt o doskonałych parametrach, ale też zadbać o optymalne dopasowanie względem aktualnego zapotrzebowania. Innego nagłośnienia będzie wymagało wydarzenie plenerowe, innego koncert w auli, a innego impreza o charakterze okolicznościowym. Organizując event, trzeba pamiętać, że wynajem nagłośnienia to wypadkowa wielu elementów. To nie tylko dobrej jakości sprzęt – mocne głośniki i dopasowane mikrofony. Ważne są także umiejętności, wiedza i talent ekipy odpowiedzialnej za oprawę dźwiękową imprezy. W tej kwestii najlepiej zaufać specjalistom.

 

.mia eau de toilette intimissimi table cuisson neff camiseta nba manga larga costume homme suitsupply desigual reversible clutch aspirator zelmer 7920.0 st 1700w pret reflex pentax k30 aspirador vertical Portugal intel 2600 i7 dyson aspirador vertical Portugal borsa chanel anni 70 cercei fulger piese karcher camisole avec brassiere integree aspirator zelmer 7920.0 st 1700w pret

 

Eksperci od nagłośnienia doskonale wiedzą, że każde wydarzenie jest inne. Dobór i rozkład sprzętu musi być uzależniony od specyfiki danego eventu, m.in. miejsca, w którym się on odbywa, liczebności publiki oraz wielkości scen i podestów. W przypadku imprez plenerowych należy dodatkowo wziąć pod uwagę również warunki pogodowe i wielkość obszaru, po którym ma rozchodzić się dźwięk. Z kolei w zamkniętych pomieszczeniach trzeba mierzyć się z pogłosem powstającym na skutek odbijania się dźwięku od ścian. Doświadczony realizator nagłośnienia weźmie wszystkie te elementy pod uwagę i stworzy optymalny system nagłośnieniowy dostosowany do rodzaju imprezy. Co więcej, osoba odpowiedzialna za realizację dźwięku zrobi wcześniej kilka prób, dzięki którym instrumenty i mikrofony będą brzmiały tak, jak zaplanuje sobie realizator, a nie losowo.

 

Pamiętaj — nagłaśnia się przestrzeń, nie ludzi. Dla firmy obsługującej wydarzenia lub wynajmującej sprzęt nagłośnieniowy podstawą jest nie to, dla ile osób weźmie w nim udział, ale w jakiej przestrzeni się odbędzie — przede wszystkim, co to za miejsce i jakie są jego wymiary.

 

Powiedz, czego potrzebujesz

 

Na części eventów perfekcyjna warstwa dźwiękowa jest wyjątkowo ważna albo wręcz niezbędna, by można było uznać je za udane. Dotyczy to szczególnie wszystkich imprez, w których biorą udział zespoły czy też DJe. W takim przypadku konieczne jest dostarczenie ridera nagłośnieniowego (oraz oświetleniowego), czyli specyfikacji technicznej. Firma obsługująca event lub dostarczająca sprzęt nagłośnieniowy (czy też oświetleniowy) musi otrzymać zestawienie systemów nagłaśniających, procesorów głośnikowych, konsolet, monitorów, kabli i szeregu innego rodzaju wyposażenia. Zdarza się, że rider określa nie tylko parametry techniczne sprzętu, ale także preferowane marki i modele, lub też odwrotnie — marki, na których zamawiający nie chce pracować.

Co więcej, często część sprzętu nagłaśniającego zespół/DJ przywozi ze sobą. To także musi być określone w riderze, by można było zapewnić kompatybilność osprzętu, zapewnić określoną liczbę torów monitorowych, przewidzieć miejsce na rozłożenie stanowisk i sprzętu itd.

Dla firmy nagłaśniającej oraz rentalowej (wypożyczającej nagłośnienie) dużą wygodą jest, jeśli komplet informacji technicznej jest połączony z tzw. wizką. Wizualizacja ustawień sprzętu i członków zespołu pozwala między innymi zaplanować rozmieszczenie mikrofonów czy przyłączy elektrycznych. Ważna jest też kwestia backline, czyli instrumentów. Często w riderach zespołów pojawiają się właśnie instrumenty, które należy im dostarczyć. Backline nie jest niewidzialny i w wielu przypadkach po próbie nie można go dotykać. Już na etapie projektu, planowania i budżetowania należy przemyśleć stageplan i co się stanie z instrumentami, podczas gdy zespół akurat nie gra. Są to kwestie, nad którymi często nie zastanawia się firma zlecająca realizację obsługi wydarzenia czy też samego nagłośnienia, bo po prostu nie musi. Wie, że może pozostawić wszystko w gestii odpowiednio przeszkolonych realizatorów i techników, w zamian otrzymując idealnie brzmiący efekt.

 

Jak dobrze wybrać nagłośnienie na event?

Najważniejsze punkty do zapamiętania to:

– zastosowanie profesjonalnego sprzętu o doskonałych parametrach,
– bezbłędne dopasowanie systemu nagłośnieniowego do rodzaju imprezy,
– odpowiednie ustawienie elementów nagłośnienia,
– zatrudnienie doświadczonej ekipy technicznej,
– przeprowadzenie prób dających możliwość korekt.

Organizujesz wydarzenie? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!