Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli uroczystość posadzeniem pierwszego drzewa w sadzie pamięci, znajdującym się na terenie Muzeum – każde kolejne drzewo symbolizuje nowe życie, kolejnego potomka ocalonych przez rodziny z Markowej. Muzeum poświęcili duchowni Kościoła Katolickiego abp Józef Michalik oraz abp Stanisław Gądecki, a rabin Michael Schudrich zgodnie z judaistyczną tradycją zawiesił na budynku mezuzę. Przygotowana przez nas ceremonia oparta została na koncepcji skupiającej trzy współgrające ze sobą środki wyrazu artystycznego: dźwięk, obraz i słowo. Istotą funkcjonowania tych elementów jest wzajemne przenikanie się. Scenariusz uroczystości został skonstruowany w ten sposób, że następujące po sobie punkty wieczoru były niezależnymi segmentami, dla których łącznikami były warstwa muzyczna, dźwięki instalacji audialnej oraz animacje. Koncepcja artystyczna uroczystości otwarcia Muzeum w Markowej odwoływała się do ludzkiej solidarności i współodczuwania. Narracja została zbudowana na bazie historii rodziny Ulmów, podkreślając jednak w trakcie trwania ceremonii, że polskich rodzin pomagających Narodowi Żydowskiemu było znacznie więcej i że powstałe muzeum jest miejscem pamięci o wszystkich znanych i bezimiennych bohaterach tamtych tragicznych wydarzeń.
Muzykę do psalmów ze Starego Testamentu Pisma Świętego skomponował Stanisław Soyka, który wystąpił w finałowej scenie z chórem Cracow Singers oraz akompaniamentem Altra Volta. Koncepcja była naszym dziełem, a artystyczny spektakl wyreżyserował Krzysztof Czeczot. Całość widowiska dopełniła wizualna oprawa w postaci projekcji wielkoformatowej, przedstawiającej interpretację losów rodziny Ulmów autorstwa Adama Nyka Dyrektora Kreatywnego CMA. Jako przestrzeń projekcji wykorzystany został cały gmach Muzeum o powierzchni blisko 350m2, który oświetliły najmocniejsze na świecie projektory o łącznej jasności 120 tys. ANSI lumenów. Wizualizacji towarzyszyły poruszające odgłosy, przywołujące fragmenty życia mieszkańców Markowej, przygotowane przez studio Osorno.
Występy artystów przeplatane były wzruszającymi wspomnieniami i przemówieniami zaproszonych gości: Marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla, Ambasador Izraela Anny Azari, przedstawicielki rodzin ratujących Żydów Anny Stupnickiej-Bando, ocalonego Abrahama Segala. Na zakończenie Para Prezydencka złożyła, wraz z dziewczynkami z Markowej, pamiątkowe znicze na pomniku poświęconym tragicznie zmarłym. Gest ten uwydatniony został iluminacją muzealnej wystawy, wkomponowanych na placu przed muzeum podświetlanych tabliczek z nazwiskami zamordowanych oraz blisko trzydziestometrową linią ognia która podświetliła ścianę z nazwiskami Polaków ratujących Żydów.